• +38 (048) 788-92-09
  • +38 (048) 796-29-72
67562, Одеська область, Лиманський район, с. Крижанівка, вул. Ветеранів, 5

ОСНОВИ ОСОБИСТОЇ БЕЗПЕКИ

Міністерство України

з питань надзвичайних ситуацій

та у справах захисту населення

від наслідків Чорнобильської катастрофи

Інститут державного управління

у сфері цивільного захисту

 

ОСНОВИ  ОСОБИСТОЇ  БЕЗПЕКИ

(деякі поради населенню

щодо дій в екстремальних умовах)

 

  

Обласні курси підвищення

кваліфікації керівних кадрів

НМЦ ЦЗ та БЖД Одеської області

 

м. Одеса - 2007

 

 

 

Можливі ситуації

Ваші дії

1. У своєму будинку і   квартирі.

 1. Краще всього поставити квартиру на охоронну сигналізацію (у разі крадіжки міліція нестиме матеріальну відповідальність).

 2. За наявності в дверях під'їзду кодового пристрою, не залишайте двері відкритими і не впускайте незнайомих, які намагаються «нанести візит» кому-небудь.
 3. Собака (хай навіть невелика, але уміюча гучно і басовито гавкати) може бути кращим засобом охорони в квартирі (а крупна і добре дресирована - і на вулиці).

 4. Добре мати стільниковий телефон для можливого зв'язку з екстреними службами в тому випадку, якщо зловмисники перерізували телефонну лінію на сходовому майданчику.

 5. Познайомтеся і подружіться з сусідами, які повністю знаючи ваші звички, можуть запідозрити недобре і втрутитися у разі дивного руху або шуму.

 6. Якщо раптом ви виявилися перед озброєним злочинцем, то не прагніть стати героєм - краще поводитися пасивно, приховуючи перші відчуття, оскільки будь-яка неконтрольована реакція може мати драматичні наслідки. Постарайтеся запам'ятати і записати прикмети зловмисника, щоб полегшити його можливе пізнання; якщо ви стали жертвою злочину і заявите про нього до органів правоохорони.

 7. При від'їзді домовитеся з сусідами, щоб вони виймали з вашої поштової скриньки пошту (повний ящик свідчить про відсутність господарів даної квартири).

 8. Якщо зникли ключі, краще поміняти замки квартири.

2. На вулиці.

 1. Уникайте прогулянок наодинці в малолюдних місцях. Відмовіться (по можливості) від нічних пересувань, в крайньому випадку скористайтеся таксі.

 2. Прагніть передбачати і уникати неприємні ситуації. Якщо до вас грубо звертаються з приводу нібито допущеної помилки або роблять вас об'єктом насмішок, не відповідайте і не піддайтеся на провокації.
 3. Не зупиняйте машини автостопом і не погоджуйтеся на те, щоб вас підвозили незнайомі люди.

 4. Ніколи не показуйте гроші або коштовності (їх треба тримати у внутрішній кишені, в дипломаті або в іншому надійному місці).

 5. Не навантажуйте себе згортками і пакетами, краще завжди мати свободу рухів на той випадок, якщо виникне необхідність захищатися.

 6. Якщо хто-небудь заважає вам пересуватися і ви не можете звільнитися, зверніться до міліціонера або подзвоніть в дзвінок на будь-яких вхідних дверях.

 7. У незнайомому місті пересувайтеся з картою, яка дозволить заощадити час; з тієї ж причини більше звертайтеся до різних людей, коли ви шукайте яку-небудь адресу, тому що єдина відповідь може бути неправильною.

 8. Будьте уважні до підворіть і погано освітлених кутів, стараючись по можливості їх уникати.

 9. Якщо який-небудь автомобіліст питає ради, дайте його швидко і чітко або вибачитеся, що ви не знаєте цього місця, але не викликайтеся супроводжувати незнайому людину.

 

 

3.В суспільних місцях.

 1. Звертайтеся до установ для оплати якої-небудь квитанції не під час списів, а виходячи з філіалу Ощадбанку після того, як ви зняли гроші з рахунку, не показуйте їх (це ж відноситься до тих моментів, коли ви чекаєте своєї черги в касу, щоб сплатити що-небудь).

 2. Перетинаючи дорогу, не вискакуйте раптово через передню частину автобуса або вантажівки, що зупинилася, які закривають огляд водію (не робіть цього поблизу поворотів і перехресть або в слабоосвещенних місцях).
 3. Якщо ви почуєте постріли, негайно відійдіть від вікна і лягайте на підлогу (заздалегідь вимкнете світло), пересувайтеся по квартирі пригнувшися. Підійшовши до вікна збоку, палицею або шваброю запніть штори, укрийте дітей у ванні.

 4. Якщо ви виявилися на місці перестрілки, негайно лягайте на землю або сховайтеся за найближчим укриттям   (стовпом, деревом і т.п.), притисніться до стіни будинку. Щоб не стати жертвою випадкової кулі, прагніть не залишатися на середині вулиці і пересувайтеся повзучи або пригнувшися.

4. На концерті (на стадіоні, в театрі).

 1. Знаходячись в театрі або на стадіоні не наближайтеся до скляних дверей або огорож, не займайте місць в кутках залу, близько до стіни або поперечних перегородок (між секторами), звідки утруднено втечу і де є небезпека бути роздавленими.

 2. Якщо натовп побіг, постарайтеся уникнути падіння (встати буде майже неможливо). Якщо натовп вас захопив, то глибоко зітхнувши, підніміть руки ліктями вперед і постарайтеся тримати лікті на рівні підборіддя (у подібних ситуаціях не тримаєте руки в кишенях).

5. На мітингу, в натовпі.

 1. Не знаходьтеся поряд з сценою або місцем, звідки виступають оратори (ці місця знаходяться під пильною увагою міліції і войовничо набудованих елементів, а у разі виникнення тисняви з них відступати важче).

 2. Кино- і фотоаппаратура привертає увагу екстремістськи набудованих елементів (в кращому разі розіб'ють вашу апаратуру, в гіршому - постраждаєте ви самі).

 3. Якщо міліція почала операцію по розсіюванню натовпу - не втрачайте спокої і самовладання: стійте спокійно, всім своїм виглядом виражайте миролюбність, не кричіть і не робіть рухів, які можуть бути сприйняті як агресивні.
 4. У випадку якщо натовп прийшов в рух - небезпечно знаходитися біля скляних вітрин магазинів, стін будівель, дерев (притиснуті до них натовпом люди одержують травми). У рухомому натовпі прагніть не впасти (наявні громіздкі речі краще кинути), слідувати краще по напряму руху натовпу і прагнути бути ближче до центру (тут більше повітря і можливості для маневрів). Якщо ви впали в рухомому натовпі, то необхідно негайно піднятися (інакше затопчуть), для цього встати на карачки, виставити якнайдалі вперед опорну ногу і не згинаючи її під натиском натовпу різко піднятися.

 5. У разі тисняви необхідно притиснути зігнуті в ліктях руки до грудної клітки (так можна амортизувати тиск натовпу і захистити себе від здавлення).

 6. При застосуванні сльозоточивого газу закрити рот і ніс змоченою хусткою (у будь-якому випадку краще всього покинути місце застосування газу).

 

 

6.В суспільному транспорті (автобусі, тролейбусі, трамваї, таксі).

 1. Постарайтеся не засинати і не забуватися під час руху, не задивляйтеся у вікно, якщо є особисті речі (багаж) і на підлозі стоїть ваша сумка або чемодан.

 2. Якщо немає вільного сидячого місця, постарайтеся стояти в центральному проході.
 3. Не стійте біля дверей (саме тут найчастіше можете бути пограбовані ким-небудь з тих, що виходять).

 4. Прагніть користуватися державними машинами, стежте за тим, щоб таксист віз вас правильним і найкоротшим шляхом; точно і чітко називайте потрібну адресу.

7.В залізничному потягу.

 1. Вибирайте сидячі місця проти руху потягу.

 2. Розташовуйтеся (особливо вночі) в тих купе, де вже хтось є. Не засинайте, якщо ваші попутники викликають у вас недовір'я. Тримайте світло в купе включеним, навіть якщо це заважає відпочивати. Не залишайте дверей прочиненими. Тримайте документи або гаманець в надійному місці (чемодан - під першою полицею, портфель - ближче до стіни).
 3. Громіздкі і важкі речі ставте вниз, не захаращуйте на ніч дверей в купе (у темноті буде важко вибратися назовні).

 4. На ніч прибирайте із столика в купе їжу, пляшки і т.п., щоб при поштовху осколки не поранили вас.
 5. Спати на бічних місцях краще ногами вперед по ходу потягу, щоб виключити перелом шийного хребця при різкому кидку вперед тіла у момент зіткнення потягу з перешкодою.
 6. На проміжних станціях під час виходу пасажирів тримаєте ближче до себе сумку, піджак і особисті речі, не залишайте їх на сусідньому сидінні.

8.В метрополітені.

 1. На ескалаторі міцно тримайтеся за поручні, і будьте готові у разі аварії перестрибнути на сусідній ескалатор.

 2. Ніколи не стійте у краю платформи. Чекаючи потягу, стійте у колони або у середині станції до моменту відкриття дверей потягу. Підходьте до дверей вагону тільки після зупинки потягу і виходу пасажирів. Якщо у вагоні багато людей, пропустіть 1-2 потяги, щоб не бути здавленими натовпом, входьте і виходьте останнім. Якщо потягу довго немає або в метро тиснява, скористайтеся іншими лініями метро або іншим транспортом - не піддайте себе небезпеці.

 3. Побачивши людину, що впала на рейки, негайно пошліть 2-3 людей, що знаходяться поряд, повідомити про це чергового по станції, а одну людину поставте на краю платформи біля виходу з тунеля для подачі сигналу зупинки машиністу потягу (помахи вгору-вниз будь-якою яскравою тканиною). Якщо людина в змозі сам вибратися назовні, допоможіть йому не торкаючись контактної шини з дерев'яним «пеналом» у краю платформи. Якщо людина не може швидко вибратися назовні при наближенні потягу, крикніть йому, щоб він біг вперед до кінця станції або ліг між рейками і не вставав до відходу потягу.
 4. У потягу по можливості віддавайте перевагу центральним вагонам (вони у разі аварії страждають менше)
 5. У вагоні звертайте увагу на безгоспні предмети і негайно повідомте про їх виявлення водію, машиністу потягу, будь-якому працівнику міліції (самі не відкривайте їх, не чіпайте руками, попередьте людей, що стоять поряд, про можливу небезпеку).

 

 

9. У ліфті.

 1. Не входьте в ліфт, якщо там знаходиться незнайома особа, яка не викликає у вас особисто довіри.

 2. Якщо на сходовому майданчику, куди ви прямуєте, знаходяться підозрілі люди, краще піднятися поверхом вище або спуститися вниз по допомогу.
 3. Якщо ліфт застряг між поверхами, не піддайтеся паніці, натисніть на кнопку виклику диспетчера і зберіть всю свою волю (не намагайтеся самостійно вибратися з ліфта, тим більше якщо не знаєте як це робиться).      4. Якщо через якусь несправність ліфт падає, необхідно, щоб тіло не стикалося з підлогою у момент удару (для цього можна вхопитися за стінки ліфта і безперервно підстрибувати).

 5. Знаходячись в ліфті, краще вставати в кутках кабіни, а також подалі від стекол і дзеркал, які розбиваючись, можуть поранити.

10. У магазині, на пошті або в банку.

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. Попросіть родичів або друзів супроводжувати вас при покупках на крупну суму і при отриманні грошей в банку (на пошті).

 2. При оплаті використовуйте чеки або кредитні картки, гаманці і цінні речі носіть в закритих сумках (у дипломаті) або користуйтеся внутрішніми кишенями піджаків, сумками-візитками (не застосовуйте для зберігання грошей модні кишені-пояси).
 3. Тримайте сумку в руках так, щоб її не можна було непомітно відкрити або розрізати знизу або збоку лезом.

 4. Звертайте увагу на людей, які намагаються підійти до вас ближче, встають ззаду або збоку, притискаються або відволікають вашу увагу.

11. У літаку.

 1. Подорожуйте по можливості прямими рейсами, уникаючи проміжних посадок.

 2. Під час проміжних зупинок необхідно завжди виходити в аеропорт, оскільки іноді терористи захоплюють літак на стоянці.
 3. При авіакатастрофі (аварійній посадці) нахилитеся в кріслі вперед, обхватите голову обома руками; швидко зніміть   з   себе всі   гострі предмети,   ювелірні   прикраси, годинник, притисніть   до   себе   дітей.
 4. Виконуйте   всі   вказівки   командира корабля   і   екіпажа,   не вставайте   з   крісла   до   повної   зупинки літака, присікайте будь-яким способом виникнення паніки в   салоні і порушення центровки літака.
 5. Після припинення руху літака негайно, дотримуючи черговість, покидайте   його, використовуючи аварійні люки (правила користування зображені на них) і надувні трапи.
 6. Допомагаючи пораненим і дітям, віддаліться від літака якнайдалі і лягайте на землю, прикривши голову руками, щоб не постраждати від осколків при вибуху пального.
 7. Надайте перші медичні допомоги пораненим.
 8. У   безлюдній місцевості за допомогою інших пасажирів спорудите з підручних матеріалів навіси для дітей і поранених; відшукайте джерело води і   відправте декількох чоловік по допомогу.

12. На морському кораблі, річковому теплоході.

 1. При аварії не панікуйте, чітко і швидко виконуйте всі вказівки капітана, надіньте   на себе і своїх близьких рятувальні жилети (зняти утрудняючий одяг і взуття). Візьміть з   собою документи, загорнувши їх в поліетиленовий пакет і поклавши під нижню білизну. Підніміться на палубу і по команді сідаєте поодинці в шлюпки (на плоти).

 2. Якщо сісти в шлюпку неможливо, візьміть з собою будь-який плаваючий предмет (круг, дошку, порожню поліетиленову пляшку із закритою пробкою і т.п.) і, оглядівшися, стрибайте в   воду ногами вниз. Опинившися у воді, відпливайте від борту корабля на 200-300 метрів, щоб вас   не затягнуло під воду або під днище корабля. Допомагайте рядом, що знаходиться, людям триматися на   воді. Постарайтеся зібратися групою для надання один одному допомоги і організації сумісних   дій по порятунку.
 3. Побачивши   шлюпку з вільними місцями, підпливайте до неї з корми, не навалюйтеся на борт. Якщо в шлюпці немає місць, попросіть кинути вам трос (фал, канат), обв'яжіться їм за пояс і на буксирі пливіть до берега за шлюпкою. Економте свої сили і частіше робіть самомассаж рук і ніг для відновлення кровообігу.
 4. При тривалому знаходженні в шлюпці не пийте морську воду (при сильній спразі   кладіть на голову мокру хустку, обтирайте їм тіло). Використовуйте для добування їжі наявні снасті (ловіть рибу, вичавлюйте з неї сік і пийте його).
 5. Вибравшися на берег або будучи підібраним проходячим судном, повідомте свої дані, корабля, час і місце катастрофи, кількість людей, що врятувалися з вами.

13. У автомобілі.

 1. Встановіть в автомобілі протівоугонноє пристрій (і ніколи не забувайте включати його) або зробіть подвійну сигналізацію (зловмисник лише частково відключить пристрій і може відмовитися від свого задуму).

 2. Не залишайте ключ запалення в автомобілі, навіть під час коротких зупинок.
 3. Залишайте машину тільки на освітленій ділянці, біля магазина, кіоску і т.п.;(але не ставте машину поблизу кінотеатру - зловмиснику легко переконатися, що ви увійшли до кінотеатру і у нього в розпорядженні досить часу).
 4. Користуйтеся платними стоянками;
 5. Прибирайте з салону машини привертаючі увагу злодіїв предмети (автомагнітола, дипломат, документи і т.п.)
 6. Завжди майте при собі записані номери власної машини, технічного паспорта і т.д.
 7. Помітьте в якому-небудь непомітному місці (шасі або інше місце автомобіля) власні дані і номер шасі для того, щоб пізнати його, якщо міліція знайде крадену машину.
 8. При покупці уживаного автомобіля слід поміняти ключі і наявні протівоугонниє пристрої.
 9. Автомобіль необхідно застрахувати - ви зможете хоча б компенсувати вартість втрати (страхувати має сенс не тільки автомобіль, але і інше своє майно).

14. На кухні.

 1. Каструлі на плиті повинні бути розставлені так, щоб найбільші з них знаходилися на максимальному видаленні від краю плити.

 2. Уважно стежте за процесом закипання, не допускайте випліскування рідин з каструль, які можуть залити вогонь конфорок; а жирні рідини (масла) навпаки, можуть самі запалати.
 3. Подача газу повинна бути припинена, коли вона не використовується за призначенням.

 4. Після досягнення дітьми свідомого віку необхідно пояснити   правила поводження з газовою плитою.

 5. Запобіжні особливі засоби необхідні для зберігання домашніх хімікатів (вони повинні бути зібрані разом і закриті на ключ в недоступному для дітей місці, а не під кухонною раковиною або ж в межах досяжності).

 

 6. Ніколи не залишайте в доступному місці токсичні матеріали або ліки (для дитини досить миті, щоб до них дістатися), не потрібні небезпечні предмети повинні бути прибрані з кухні.

 7. Особлива увага слідує приділити ящикам із столовими приладами і іншими ріжучими предметами.
 8. Не залишайте в розетках вилки електроприладів (особливо міксерів, кофемолок, м'ясорубок), праска також не повинна залишатися доступною для маленьких дітей.
 9. Слід упевнитися, що використовувана домашня електроустаткування централізований заземлена.
 10. Щоб уникнути падінь від пролитої рідини частіше протирайте підлоги і звертайте особливу увагу на стійкість доладних стільців, переносних драбин і т.п.

15. На відпочинку, на пляжі.

 1. Будьте уважні до своїх речей, не залишайте їх без нагляду, не носіть з собою цінні речі або велику суму грошей, не залишайте в кабінках або роздягальнях.

 2. Не залишайте відкритими вікна машини, навіть якщо на вулиці жарко.

16. На морозі.

 1. Щоб не замерзнути, треба рухатися. Якщо не дивлячись на всі зусилля, ви відчули, як німіють руки, розітріть їх один об одного, а коли кровотік відновиться - засуньте їх пахви (не забудьте зняти кільця і годинник). Робіть енергійні   махи руками, при цьому рука повинна бути максимально розслаблена, а долоня - розчепірена (так само зігріваються ноги). Можна використовувати «ескімоський» спосіб: руки витягають уздовж тіла, пальці розчепірюють, а плечима роблять різкі і часті рухи вгору-вниз.

 2. При обмороженні необхідно доставити пострадав-шего в тепло, звільнити обморожені частини тіла від мерзлого одягу, зняти всі металеві предмети (браслети, ланцюжки, годинник, кільця і т.п.). Приготуйте теплу воду (+20-300 C) і помістіть в неї обморожену руку або ногу. Потримайте її там приблизно півгодини, прагнучи при цьому ворушити пальцями. Як тільки чутливість відновиться, обережно протріть руку (ногу).
 3. Переконавшися, що на обморожених ділянках не залишилося вологи, накладіть суху чисту пов'язку (у жодному випадку не стягуйте шкіру і обов'язково прокладіть бинт між пальців!). Потім на перші шари бинта для додаткового зігрівання покладіть шар вати і продовжуйте накладати пов'язку. (на щоки або вуха прикладете шматочок теплої тканини

17. У лісі.

 1. Якщо ви заблукали, то постарайтеся вийти на поляну або будь-яку відкриту місцевість. Користуйтеся природними орієнтирами (північна сторона дерева покрита лишайниками і мхамі, а на південній - завжди більше гілок, листя густіше). Якщо погода сонячна, визначте напрям на південь по наручних годинниках - для цього годинникову стрілку направте на сонці, кут між годинниковою стрілкою   і цифрою «1» на циферблаті розділите навпіл лезом ножа, яке і вкаже напрям на південь.

 2. Якщо ви вимушені взимку заночувати оддалік населеного пункту, необхідно побудувати хатину. Кращим місцем для неї буде схил яру або річки. Толочіть в снігу яму, візьміть свої лижі і лижі своїх супутників і увіткніть їх в сніг, утворюючи каркас хатини. Закруглюючі кінці лиж нахиліть всередину і якомога міцніше зв'яжіть шнурком або мотузком. Потім з   твердого снігу або насту нарізуйте сніжну цеглу. Найбільші укладете в підставу піраміди (з висотою розмір цегли треба зменшити). Укладайте їх з невеликим нахилом всередину. Потім закладіть щілини снігом, настеліть підлогу з віток.


 3. Якщо ви організовуєте багаття, то робіть це на відкритій поляні далеко від коріння ближніх   дерев. Вертикально подрежьте дерен до грунту по колу майбутньої межі багаття (товщина дернового покриву може досягати 8 сантиметрів). Розрізайте внутрішню частину дерну, що утворилася, на 8 рівних частин по діаметру. Акуратне подрежьте кожну частину і, перевернувши, укладіть по периметру багаття. Тепер почніть розжіг багаття з дрібних гілок.

18.В туристичному поході (на байдарках).

 1. Покладіть в непромокальні пакети і сумки документи і   продукти харчування. Сипкі продукти краще зберігати в легких пластикових пляшках з   написом.

 2. Упакуйте рюкзак: у самий низ поставте посуд і упаковані продукти, м'які речі     (спальний   мішок, запасний одяг, засоби порятунку) укладають до спини. Кожен рюкзак повинен мати комплект автономного мешкання. Аптечку (бинти, протівоожоговиє препарати, найнеобхідніші ліки) і ліхтарик краще упакувати із зовнішньої сторони рюкзака, щоб їх можна було швидко дістати, як і міцний мотузок для кріплення речей до човна. Необхідно ретельно закрити рюкзак, щоб в нього не потрапила вода.
 3. Повністю зібравши рюкзак, зверху прикріпите до нього куртку і, якщо ви збираєтеся йти по гірських річках, каску.

19.       Несподівані дзвінки (по телефону, в квартиру), мовчання, загрози або шантаж незнайомих людей. УВАГА!Будьте обережні - може бути застосоване газова або вогнепальна зброя.

 1. При телефонному дзвінку покладете трубку поряд з апаратом, подзвоніть від сусідів на обслуговуючу АТС і повідомте про причину дзвінка, назвіть свої дані і попросіть чергового диспетчера встановити номер дзвонячого вам телефону (якщо подібні дзвінки повторюватимуться, повідомте про це письмово в РОВД).

 2. При дзвінку в квартиру двері відразу не відкривайте, подивіться спочатку в очко або вставши в стороні від дверей запитаєте «Хто?». Якщо дзвонячий не знайомий вам і викликає підозру (не може серйозно пояснити причину приходу), повідомте по телефону (через балкон, лоджію) своїх сусідів або попросіть підстрахувати вас (самі не відкривайте двері і не виходьте поодинці з квартири на майданчик).3. У всіх підозрілих випадках слідує самим або сусідів, що підстраховують вас, повідомити в міліцію - 02.  

20. Двері вашої квартири зламують або відкривають ключем сторонні особи.

 1. Негайно повідомте в міліцію і постарайтеся забарикадувати вхідні двері.

 2. Приверніть увагу сусідів всіма доступними засобами (шумом, криками, стукотом в стіни, вікно, підлогу, батареї опалювання, труби газу і водопостачання).
 3. При проникненні в квартиру сторонніх людей не з'ясовуйте їх осіб і причину приходу, а обороняйтеся підручними засобами (аерозольний балончик, важкі предмети, сіль, перець), що є в розпорядженні, без перевищення при цьому ступеня необхідної самооборони.4. У всіх випадках будь-яким способом продовжуйте привертати увагу своїх сусідів або проходячих людей.

21. Ваша квартира пограбована

 

(перевернені речі, зсунуті меблі, розбито скло і т.д.)

 1. Негайно викличте міліцію.

 2. Не торкайтеся до речей, не ходіть по квартирі, чекайте черговий наряд міліції в коридорі або на сходовому майданчику.


 3. З'ясуйте у сусідів яка була обстановка в під'їзді будинку (на майданчику) перед вашим приходом. РЕКОМЕНДАЦІЇ - не афішуйте свою заможність, не хваліться перед незнайомими людьми доходами, покупками (особливо дефіцитних і дорогих речей), не ховайте ключі від квартирних дверей   в досяжних місцях (під килимком, в електрощитку), перепишіть в блокнот номера складної побутової техніки (теле-, аудіо-, відеоапаратури, комп'ютерів), цінних речей і паперів (документів).

24. Раптовий напад або спроба пограбування в під'їзді (ліфті).
УВАГА! Будьте пильні при вході в під'їзд (виході з ліфта) - побоюйтеся нападу невідомих.

 1. Кричіть, звіть на допомогу і чиніть опір нападаючому: плюньте йому в обличчя, спробуйте втекти, сильно ударте ногою по гомілці, рукою в пах або двома пальцями (вказівним і середнім) в очі.

 2. Після звільнення повідомите в міліцію - 02.

25.  Пропали родичі (дорослий або дитина).

 1. Подзвоніть або сходіть туди, де може знаходитися зниклий (інші будинки, дитячі і спортивні майданчики), розпитайте сусідів, знайомих. Перевірте будинки наявність грошей, документів, речей зниклої людини.

 2. Подзвоніть в довідкові служби (служба порятунку, міліція, лікарні, морги) і повідомте їх про пропажу людини, його особливі прикмети, своя адреса і номер телефону.
 3.   Не припиняйте самостійного пошуку, тримайте постійний зв'язок з міською службою порятунку і міліцією.

26. Діти наражаються на небезпеку.

 1. Поясніть дітям, що у них є право сказати «ні» будь-якому дорослому, наміри якого невідомі (багато дітей виховуються у дусі беззаперечної покори).

 2. Діти не повинні відповідати незнайомим людям згодою і взаємністю на їх прохання і запрошення (не заходити в ліфт, якщо в ньому знаходиться невідомий чоловік). Їм дозволяється порушувати норми поведінки для самозахисту - тікати, голосно кричати, говорити неправду.
 3. Переконайте своїх дітей в необхідності розказувати про будь-яку подію, що трапилася з ними, на вулиці, а також в тому, щоб вони - не загравалися в дворах по дорозі з школи; не ходили і не сідали в машину з незнайомцем; незнайомим частіше говорили «ні» і не «знаю»; не грали на вулиці з настанням темноти.

27. Заходи безпеки і правила поведінка людей у власній квартирі, на вулиці і в суспільному транспорті.

 1. Укріплюйте одвірки і двері, встановлюйте надійні замки, не залишайте ключі від квартири в обумовлених місцях і не довіряйте їх малолітнім дітям.

 2. Упевніться в особі тих, хто приходить до вас для надання побутових послуг, зверніть увагу на це дітей. Не вступайте в контакт з незнайомими лицями, що пропонують послуги в купівлі-продажу товарів і операціях.
 3. Прагніть частіше міняти звичні маршрути дорогою додому і на роботу, а вечорами уникайте найкоротших доріг, що пролягають через погано освітлені місця, йдіть по тротуару завжди лицем до руху транспорту.

 4. У суспільному транспорті сідаєте поряд з іншими пасажирами, ближче до водія і виходу, уникайте порожніх вагонів і безлюдних зупинок.

 5. Прикривайте прикраси, тримайте сумки ближче до тіла